RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lirohet edhe një tjetër serb i arrestuar për sulm ndaj gazetarëve në veri

lirohet-edhe-nje-tjeter-serb-i-arrestuar-per-sulm-ndaj-gazetareve-ne-veri

Urosh Vukashinoviq, i cili u arrestua një muaj më parë në Leposaviq nën dyshimet për sulm ndaj gazetarëve, sot do të lirohet nga paraburgimi me kusht, ka konfirmuar për KoSSev avokati i tij ligjor, Nebojsha Vlajiq.

“Po, U.V. do të lirohet me kusht sot. Aktualisht jemi duke i zgjidhur dokumentet lidhur me këtë dhe ai do të lirohet gjatë ditës”, tha Vlajiq.

Ai u arrestua më 19 qershor në Leposaviq, ndërsa më 16 qershor për sulm ndaj gazetarëve.

Më pas nga Leposaviqi është transferuar në stacionin policor në pjesën jugore të Mitrovicës, prej nga është transferuar në burgun e Podujevës dy ditë më vonë, ku i është caktuar masa e paraburgimit për një muaj.

Në ditën kur u arrestua U.V, avokati i tij deklaroi në një konferencë për shtyp se klienti i tij nuk kishte asnjë lidhje me akuzat ndaj tij.

Në mbrojtje të U.V. dolën publikisht edhe kolegët e tij. Në atë kohë ata theksuan se ishin të befasuar me arrestimin e tij, pasi U.V. ai nuk është një person që “ekspozohej publikisht, dhe që nuk shkoi në turmë apo nuk nxitonte në sulme dhe lëvizje të nxituara”.

Kujtojmë, po ashtu me kusht, të premten dhe dy ditë më parë u liruan edhe dy serbët e mbetur të akuzuar nga autoritetet kosovare për sulme ndaj ekipeve mediale.

U.V. është edhe serbi i katërt nga tetë të arrestuarit gjatë këtyre dy muajve – i cili la paraburgimin me kusht.

Related posts

OKB bën thirrje për ndihmë urgjente pas përmbytjeve në Somali

admin

Suedia merr kryesimin e Presidencës së BE-së

admin

Udhëheqësit e G7 riafirmojnë mbështetjen e plotë për Izraelin: Irani rrezikon të destabilizon më tej rajonin! Palët të vetëpërmbahen

admin