RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Luftanija amerikane dhe “Barbarosa” turke në Adriatik, Ballkani mund të ndihet më i sigurt

luftanija-amerikane-dhe-“barbarosa”-turke-ne-adriatik,-ballkani-mund-te-ndihet-me-i-sigurt

Dy luftanije të NATO-s, një amerikane dhe një turke, u ankoruan të mërkurën në portin e Tivarit në Malin e Zi, një shenjë force dhe dëshmi e pranisë së aleancës në Mesdhe.

Në një deklaratë për mediat, Ministria e Mbrojtjes në Malin e Zi tha se vizita e destrojerit amerikan “USS James E. Williams” dhe fregatës turke “Barbarosa” synon të forcojë marrëdhëniet dhe sigurinë në rajonin tonë, sidomos për vendet anëtare të NATO-s.

Anija amerikane “USS James E. Williams” ka nisur lundrimin në vitin 2003 dhe është e pajisur me predha Tomahawk. Ndërsa anija turke “Barbarosa”, e ndërtuar nga Gjermania dhe Turqia në vitin 1993, është e pajisur me raketa kundërajrore dhe konsiderohet si një prej fregatave më moderne.

Anijet amerikane kanë shtuar praninë e tyre në Mesdhe që prej nisjes së luftës në Ukrainë. /a2

Related posts

Prigozhin: Mbi 20.000 luftëtarë të Wagner-it janë vrarë në Bahmut

rezart morina

Roja bregdetare italiane shpëton më shumë se 700 emigrantë – VIDEO

admin

Ministrja e Jashtme gjermane për situatën në veri: Kosova i uli tensionet, Serbia po e bën të kundërtën

admin