RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Malajzia përballet me ‘parlamentin e varur’ për herë të parë në histori

malajzia-perballet-me-‘parlamentin-e-varur’-per-here-te-pare-ne-histori

Malajzia po përballet me një ‘parlament të varur’ për herë të parë në historinë e saj politike, pasi zgjedhjet e përgjithshme përçarëse dhe të kontestuara fort i lanë partitë e mëdha të paafta për të siguruar vota të mjaftueshme për të formuar një qeveri të re.

Rezultati e ka shtyrë vendin e Azisë Juglindore në trazira të reja politike, ndërsa liderët rivalë përpiqen të zgjerojnë marrëveshjet në përpjekjet e rinovuara për të formuar një shumicë të qartë. Kushdo që fiton do të bëhet kryeministri i katërt i Malajzisë në po aq vite, ndërsa vendi përballet me rritjen e inflacionit dhe krizën e kostos së jetesës.

Koalicioni shumë-etnik Pakatan Harapan i liderit veteran të opozitës Anwar Ibrahim ishte përpara, pasi kishte siguruar 82 vende nga 220 të mundshme, sipas rezultateve nga Komisioni Zgjedhor i vendit.

Shumë afër është Perikatan Nasional, ose Aleanca Kombëtare e ish-kryeministrit Muhyiddin Yassin, me bazë në Malajzi, me 73 vende. Grupi i Muhyiddin përfshin një parti islamiste që ka mbështetur hapur sheriatin.

Por në kthesën më të madhe të natës, koalicioni qeverisës Barisan Nasional (BN) i kryeministrit Ismail Sabri Yaakob, i përbërë nga parti politike të qendrës së djathtë, përfshirë Organizatën Kombëtare të Malajzëve të Bashkuar (UMNO), pësoi një disfatë mahnitëse – duke fituar vetëm 30 vende.

Zyrtarët nga UMNO, e cila sundoi Malajzinë për më shumë se gjashtë dekada pas pavarësisë së saj nga Britania, thanë më parë se partia kishte “shumë punë” për të bërë dhe nuk donte të shkonte prapa. /mesazhi

Related posts

Protestat në rrugët e Francës trazuan Evropën

admin

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë mbi 200 të burgosur – VIDEO

rezart morina

Shefi i Zyrës së BE-së sulmin ndaj Policisë së Kosovës e cilëson të tmerrshëm

admin