RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Maldivet dënojnë djegien e Kuranit të Shenjtë në protestën në Suedi

maldivet-denojne-djegien-e-kuranit-te-shenjte-ne-protesten-ne-suedi

Qeveria Maldive ka dënuar ashpër djegien e Kuranit të Shenjtë në Suedi, të kryer nga lideri i partisë së ekstremit të djathtë, Stram Kurs, Rasmus Paludin.

Ministri i Punëve të Jashtme të Maldiveve, Abdulla Shahid e kishte quajtur incidentin një “akt të neveritshëm të përdhosjes së Kuranit të Shenjtë”.

Kundërshtimet e Turqisë ndaj anëtarësimit të Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s ishin ato që ndezën demonstratat. Turqia ka penguar aplikimet e Suedisë dhe Finlandës në NATO. Paludini kishte folur kundër Islamit dhe muslimanëve për gati një orë para se të përdhoste librin e shenjtë.

Lideri i Stram Kurs është i njohur për ideologjitë e tij radikale ndaj besimit islam dhe muslimanëve. Në prill të vitit 2022, që përkoi me muajin e shenjtë islamik të Ramazanit, Paludin kishte njoftuar se do të nisë një fushatë mbarëkombëtare anti-islame për djegien e Kuranit të Shenjtë.

Ndërsa fushata anti-islamike e Paludin dhe partisë së tij çoi në trazira mbarëkombëtare, qeveria suedeze pretendoi se ishte liri e shprehjes. /mesazhi

Related posts

Osmani: Jemi duke kërkuar modalitetet për t’iu bashkuar Marrëveshjes së Parisit

admin

Vdes një burrë në Ferizaj, rrokulliset me traktorin e ngarkuar me dru

rezart morina

Opozita pranon draft-statutin e Asociacionit – AAK konfirmon, PDK e LDK heshtin

admin