RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

IHMK paralajmëron sërish reshje shiu: Situata mund të vështirësohet në zonat e përmbytura

ihmk-paralajmeron-serish-reshje-shiu:-situata-mund-te-veshtiresohet-ne-zonat-e-permbytura

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë datës 24 janar, pritet të ketë përsëri reshje shiu.

Sipas njoftimit të tyre, duke e pasur parasysh situatën me përmbytje të deri tanishme, sidomos në Mitrovicë, Skenderaj, Klinë etj, kjo gjendje mund ta vështirësoj edhe më tutje situatën.

Njoftimi i plotë:

Përmasimi i kushteve të përgjithshme hidrometeorologjike gjatë 2 ditëve të fundit, ka ndikuar pozitivisht në rënien graduale të niveleve dhe prurjeve të ujit, në rrjedhat lumore në tërë vendin

dhe tërheqjen graduale të ujrave, sidomos të zonave të prekura nga përmbytjet.

Sipas parashikimeve dhe llogaritjeve të IHMK_s, (Sektorit të Hidrologjisë dhe Prognozave Hidrologjike), gjatë datës 24/01/2023, pritet të ketë përsëri reshje shiu, fillimisht në pjesën perëndimore dhe veriperëndimore të vendit ku parashikohet të jenë me intensiteti të ulët deri mesatarë, të cilat gradualisht do ta përfshinë pjesën më të madhe të vendit.

Duke e pasur parasysh situatën me përmbytje të deri tanishme, sidomos në Mitrovicë, Skenderaj, Klinë etj, kjo gjendje mund ta vështirësoj edhe më tutje situatën, ngase rrjedhat ujore të këtyre zonave janë në kapacitetet e tyre maksimale, tokat sidomos ato në viset e rrafshëta janë të tejngopura me ujë dhe është limituar kapaciteti i tyre absorbues, gjegjësisht lagështia e tokës në shtresën sipërfaqësore.

Related posts

Autoblindë e helikopterë të KFOR-it monitorojnë situatën në Banjskë

rezart morina

Kurrë nuk është vonë: 54-vjeçarja në shkollën fillore

admin

Osmani takohet me kryeministrin bullgar, flasin për aspiratat e anëtarësimit të Kosovës në NATO

rezart morina