RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Marok – Të paktën 1 037 të vdekur nga tërmeti

marok-–-te-pakten-1-037-te-vdekur-nga-termeti

Numri i të vdekurve nga tërmeti masiv që goditi Marokun ka shkuar në 1 037, raportoi sot televizioni shtetëror maroken, duke cituar Ministrinë e Brendshme.

“Rreth 1 204 persona të tjerë janë plagosur, përfshirë 721 me plagë të rënda, për shkak të tërmetit që goditi disa zona në Afrikën Veriore”, tha një zyrtar i ministrisë.

“Në provincën e Al Haouz-it, epiqendra e tërmetit, u raportuan 542 të vdekur”, sipas ministrisë.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha se tërmeti ishte me magnitudë 6,8 dhe goditi dje Marokun në orën 23:00.

Tërmeti ndodhi rreth 70 kilometra në jug-perëndim të Marrakeshit, në një thellësi prej 18,5 kilometrash, sipas shërbimit. /atsh

Related posts

Nëntë shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

admin

Sot përfundon afati për lirimin e institucioneve që funksionojnë nën sistemin e Qeverisë së Serbisë në Mitrovicën e Veriut

rezart morina

Rohde: Pajtohem me Kurtin, të gjitha pikat e marrëveshjes duhet të zbatohen

rezart morina