RTV AHIRETI
Shëndetësi

Marramendje: Çfarë duhet të bëni menjëherë pasi po kaloni këtë gjendje?

marramendje:-cfare-duhet-te-beni-menjehere-pasi-po-kaloni-kete-gjendje?

Marramendja mund të shfaqet kur më së paku e prisni dhe për shumë arsye të ndryshme. Çrregullimi mund të ndodhë në çdo moshë dhe manifestohet me shikim të turbullt, humbje të ekuilibrit, ndjenjë marramendjeje, sinkronizim dhe të fikët. Në shumicën e rasteve koka rrotulluese “ndalet” shpejt, pa pasur nevojë të bëjë asgjë. Megjithatë, ndonjëherë mund të shkaktojë shqetësim, sepse nuk kalon ose ndodh me një frekuencë të caktuar. Në rast marramendjeje, çfarë duhet të bëni menjëherë?

Simptomat janë jetëshkurtër, vijnë papritur dhe janë kalimtare. Atondodhin kur ngrihesh shpejt, në rast të sheqerit në gjak ose presionit të ulët të gjakut. Vertigo, nga ana tjetër, është një ndjenjë e rrotullimit të gabuar në trup në hapësirë dhe është simptoma e diçkaje që nuk shkon me sistemin e kontrollit të ekuilibrit.

Marramendja mund të ndodhë për shkak të anemisë, ndryshimeve të presionit, dehidratimit, hipoglicemisë, agjërimit, ciklit të bollshëm menstrual, ftohjeve, migrenës, dhimbjeve të kokës, shtatzënisë, osteoartritit të qafës së mitrës. Menjëherë, kur ndodh marramendja, ju duhet:

Qëndro i qetë dhe mos u frikëso.

Përpiquni të uleni menjëherë për të shmangur humbjen e ekuilibrit dhe rënien (më mirë shtrihuni nëse është e mundur)

Shmangni kryerjen e lëvizjeve të papritura me kokë, më mirë të lëvizni me kujdes ekstrem

Pini gllënjka ujë ngadalë (çaji bimor dhe çaji janë gjithashtu të mirë)

Merrni frymë ngadalë dhe të kontrolluar, duke u përpjekur të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj

Përtypni diçka ngadalë, si një karamele për t’u përqendruar në përtypje dhe kështu edhe ngadalësoni frymëmarrjen

Nëse ka dikë përreth, kërkoni ndihmë menjëherë, veçanërisht nëse, për shkak të marramendjes, ne nuk mund të arrijmë në një karrige ose të mendojmë se do të na bjerë të fikët. Duke rënë pa ndjenja, në fakt, ne mund të pësojmë trauma në trup. Prandaj, duhet të tregoni kujdes.

Related posts

Mjaltë me kripë, kombinimi magjik për të fjetur qetë! Çfarë i shkakton organizmit pagjumësia, çorienton funksionet e trurit dhe…

rezart morina

Ushqimet që pastrojnë trupin nga yndyrat e grumbulluara

admin

Zbuloni ushqimet më të mira që heqin mërzitjen

admin