RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Masat e paralajmëruara, Borrell: Nëse nuk kontribuohet në shtensionimin e situatës, do të ketë kosto

masat-e-paralajmeruara,-borrell:-nese-nuk-kontribuohet-ne-shtensionimin-e-situates,-do-te-kete-kosto

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell sërish ka folur sot për shtensionimin e situatës në veri dhe paralajmërimet për masa.

Borrell para samitit të liderëve të BE-së tha se do të kërkojë mbështetjen e tyre për të vazhduar me presion në mënyrë që të shmanget deeskalimi dhe të kthehen në normalitet.

“Do t’i njoftoj liderët për gjithë punën e këtyre ditëve dhe do të kërkoj mbështetjen e tyre për të vazhduar me presion ndaj tyre në mënyrë që të shmanget deeskalimi dhe kthimin në normalitet.

Shtetet anëtare kanë vendosur që masat duhet të ndërmerren, ekonomikisht dhe politikisht në mënyrë që t’u bëhet e qartë se nëse nuk kontribuojnë për shtensionim vjen me një kosto”, tha ai.

Ndryshe, të enjten dhe të premten do të mbahet samiti i liderëve të BE-së ku ndër të tjera do të diskutohet edhe për Ballkanin Perëndimor.

Related posts

27 persona të zhdukur në Tunizi pas fundosjes së një barke me emigrantë

admin

Turqia shpreson se marrëveshja e drithërave në Detin e Zi do të vazhdojë

rezart morina

Ish-gjyqtari i akuzuar për ryshfet dënohet me dy vjet e gjysmë burgim

rezart morina