RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

MASHTI merr vendim, nga kjo e shtunë nis kompensimi i orëve të humbura gjatë grevës

mashti-merr-vendim,-nga-kjo-e-shtune-nis-kompensimi-i-oreve-te-humbura-gjate-greves

Ministria e Arsimit ka nxjerrë vendimin për plotësimin dhe ndryshimin e vitit shkollor 2022-2023.

Sipas këtij vendimi ditët e humbura gjatë grevës së SBASHK-ut, do të kompensohen të shtunave deri në janar të 2023.

Kompensimi do të nis nga kjo e shtunë më 15 tetor 2022. Këtë e ka bërë të ditur ministrja Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook.

“Tetë ( 8 ) ditë të mësimit të pambajtura për parafillore dhe klasat (1-8) sipas UA-05/2022 për Kalendarin e vitit shkollor 2022-2023 do të mbahen ditëve të shtune, si në vijim:

-Në muajin Tetor, 2022 mësimi mbahet më datat 15.10.2022, 22.10.2022 dhe 29.10.2022;

-Në muajin Nëntor, 2022 mësimi mbahet më datat 12.11.2022 dhe 26.11.2022;

-Në muajin Dhjetor, 2022 mësimi mbahet më datat 10.12.2022 dhe 24.12.2022;

-Në muajin Janar, 2023 mësimi mbahet më datë 14.01.2023”, ka shkruar Nagavci.

Ajo ka theksuar se gjysmëvjetori i parë për të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar do të përfundojë më datë 27.01.2023. Ndërkaq, pushimi dimëror për të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar do të fillojë më datë 30.01.2023 dhe mbarojë më 03.02.2023.

“Gjysmëvjetori i dytë fillon me datë 06.02.2023. Në pesë ditë të planifikuara të pushimit pranveror sipas UA-05/2022, do të mbahet procesi mësimor në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar.

Përfundimi i gjysmëvjetorit të dytë do të jetë si në vijim:

-Për klasën e 12-të (maturantë)përfundon më datë 05.06.2023;

-Për klasat 9,10 dhe 11 përfundon me datë 27.06.2023;

-Për parafillor dhe klasat 1-8 përfundon më datë 30.06.2023”, ka shkruar Nagavci.

Related posts

Ambasadori i parë saudit në Palestinë mbërrin në Bregun Perëndimor

admin

Liderët e ballkanit me projekte të përbashkëta për të ndalur ikjen e të rinjve

rezart morina

Dëgjohen vazhdimisht të shtëna armësh në veri

admin