RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbi 30,000 luftëtarë të Wagnerit janë vrarë ose plagosur, thotë SHBA-ja

mbi-30,000-luftetare-te-wagnerit-jane-vrare-ose-plagosur,-thote-shba-ja

Mbi 30,000 mercenarë që luftojnë për grupin paraushtarak rus Wagner janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë, thonë zyrtarët amerikanë.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se grupi kishte pësuar humbje të konsiderueshme në javët e fundit, me rreth 9,000 luftëtarë të vrarë në aksion.

Wagner ka rekrutuar shumë në burgjet ruse dhe Kirby tha se shumica e viktimave ishin të dënuar të patrajnuar.

Pavarësisht viktimave, Wagner ka bërë përparime rreth qytetit Bakhmut.

Disa nga luftimet më të ashpra të luftës janë zhvilluar rreth qytetit lindor, me mercenarët Wagner të përfshirë shumë në përpjekjet ruse për ta kapur atë.

Kapja e Bakhmutit mund të lejojë Rusinë të bëjë përparime në qytete më të mëdha më në perëndim, si Kramatorsk dhe Slovyansk.

Diku tjetër, zyrtarët e inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar kanë vlerësuar se forcat e rregullta ruse dhe trupat Wagner mund të kenë pësuar nga 175,000 deri në 200,000 viktima – duke përfshirë 40,000-60,000 vdekje.

Grupi Wagner ishte shumë më i vogël para luftës, me vetëm 5000 luftëtarë, shumica e të cilëve ishin ish-ushtarë me përvojë.

Ajo filloi të rekrutonte dhjetëra mijëra luftëtarë vitin e kaluar – kryesisht nga burgjet, sipas SHBA-së – pasi Rusia kishte vështirësi në gjetjen e trupave për pushtimin e saj në Ukrainë. Gjysma e këtyre të dënuarve ndoshta janë plagosur ose vrarë, thonë zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar.

Wagner besohet se ka filluar operacionet në vitin 2014 në gadishullin e aneksuar të Krimesë dhe që atëherë ka operuar gjetkë në Ukrainë, në Siri dhe në të gjithë Afrikën. Ajo është akuzuar për brutalitet dhe krime lufte. /koha

Related posts

63 vjeçarja në Prishtinë dyshohet se u vra rreth orës 02:00, rasti në polici është paraqitur 04:40

admin

KQZ-ja e gatshme për zgjedhjet në veri

admin

Francë, 113 të arrestuar gjatë protestave në Paris

admin