RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Mbi gjysmë milion euro i kushtojnë shtetit zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri

mbi-gjysme-milion-euro-i-kushtojne-shtetit-zgjedhjet-e-jashtezakonshme-ne-veri

18 dhjetor është caktuar si datë për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në katër komunat veriore. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar përgatitjet dhe njëkohësisht ka miratuar planin e buxhetit për organizimin e këtyre zgjedhjeve.

Buxheti i aprovuar nga KQZ-ja kap vlerën e 556 mijë e 482 euro.

Lista Serbe, e cila llogaritet si partia kryesore e serbëve në Kosovë, ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet për katër komunat: Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Kryetarët e këtyre komunave, që të gjithë nga Lista Serbe, dhanë dorëheqje më 5 nëntor, në shenjë kundërshtimi ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për të nisur procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale.

Related posts

OKB: Rritet me 231 për qind numri i njerëzve që migrojnë për shkak të thatësirës në Somali

admin

66 gazetarë të vrarë në gjithë botën në vitin 2022

admin

Irak, protestuesit dogjën pjesë të Ambasadës së Suedisë për shkak të djegies së Kuranit

admin