RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetShëndetësi

Mblidhet Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë COVID-19, ​kërkohet mobilizim për përballimin e valës eventuale

mblidhet-komiteti-per-menaxhimin-e-pandemise-covid-19,-​kerkohet-mobilizim-per-perballimin-e-vales-eventuale

Drejtori i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi ka thirrur sot takimin e Komitetit të ShSKUK-së për Menaxhimin e Pandemisë COVID-19, pas rritjes së rasteve të reja të infeksionit me koronavirus dhe rritjes së rasteve të spitalizuara.

Në takim u analizua situata e fundit pas rritjes së rasteve të spitalizuara dhe u kërkua ri- mobilizimi për përballimin e valës eventuale që mund të shoqërohet me rritje të mëtejme të spitalizimeve.

“ShSKUK është dëshmuar tashmë me menaxhimin e pandemisë dhe siguron qytetarët e vendit se do të mobilizojë të gjitha resurset në dispozicion për tē përballuar çdo valë të mundshme”, thuhet në komunikatën për media.

Po ashtu, bëhet e ditur se kapacitetet infrastrukturore, pajisjet mjekësore, furnizimet me barna dhe material mbrojtës për personelin shëndetësorë, janë disa nga temat e diskutuara në takim.

Në takim u konstatua edhe njëherë mungesa në disa fusha spcialistike, si anesteziologë, infektologë, pulmologë, e në mënyrë të veçantë nevoja për anagzhim urgjent të stafit shtesë infermieror.

Lidhur me menaxhimin e Pandemisë, drejtori i ShSKUK-së ka ftuar për nesër nē takim në orën 08:00 edhe drejtorët e Spitaleve të Përgjithshme.

Related posts

Tensionet Kosovë-Serbi, sot në Bruksel takohen Kurti dhe Vuçiq

admin

Nëse doni të jeni të shëndetshëm, largoni këto gjëra nga shtëpia

rezart morina

Xhaçka: Sulmet e dhunshme të paprovokuara kundër KFOR-it dhe shtypit, të papranueshme

admin