RTV AHIRETI
Shëndetësi

Studimi: Konsumimi i 12 kumbullave në ditë për dy muaj trajton një nga problemet më të përhapura

studimi:-konsumimi-i-12-kumbullave-ne-dite-per-dy-muaj-trajton-nje-nga-problemet-me-te-perhapura

Sikur ta dinit se per ti thene lamtumire kesaj semundje ju duhen vetem 12 kokrra kumbulla ne jave do e kishit provuar te gjithe.

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpës dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për ti ngrënë edhe të freskëta.

Krejt kjo për shkak se ajo përmban vitaminë C (5 deri 8 mg per 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakër, vitaminë B2, B3, magnez, hekur, kalcium, madje edhe 240mg për 100g të kaliumit.

Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kumbulla forcon kockat, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, dhe se konsumimi i 12 kumbullave mesatarisht në ditë për dy muaj zvogëlon nivelet e LDL kolesterolit të keq.

Related posts

Çaji indian masala për forcim imuniteti: Këtu është sekreti për të bërë një lloj delikatese aziatike

admin

Qëndrimi ulur 30 minuta më pak në ditë mund të ulë presionin e lartë të gjakut tek të moshuarit

RTI

​Pini ujë para gjumit? Ekspertët paralajmërojnë: Mos e bëni kurrë

rezart morina