RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Më 27 prill Turqia i jep Akkuyus zyrtarisht statusin e objektit bërthamor – VIDEO

me-27-prill-turqia-i-jep-akkuyus-zyrtarisht-statusin-e-objektit-berthamor-–-video

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, duke folur para grupit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK), në Ankara, tha se gjatë muajit prill do të ndajnë gëzimin e shumë projekteve nga industria e mbrojtjes.

Turqia do t’i japë zyrtarisht statusin e objektit bërthamor centralit Akkuyu më 27 prill, njoftoi të mërkurën (29 mars) presidenti Recep Tayyip Erdoğan, gjatë takimit me grupin e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK), në Ankara.

Ai u zotua gjithashtu për të përfunduar shtëpitë e përhershme në rajonet e goditura nga tërmeti i muajit të kaluar dhe pohoi se do të bëjë përpjekje që jeta e viktimave të tërmetit të kthehet në normalitet.

Përveç kësaj, ai u zotua të shpallë “lajmin e mirë” më 20 prill, gjatë “ceremonisë së transportit të Gazit të Detit të Zi në Filyos”.

“Muajin e ardhshëm (prill), ne do të ndajmë me kombin tonë gëzimin e shumë projekteve tona të jashtëzakonshme të industrisë së mbrojtjes, nga Hurjet në anijen Anadolu”, shtoi ai.

Hurjet është një avion trajnues reaktiv dhe avion sulmues i lehtë i prodhuar në vend, i projektuar për të luajtur një rol kritik duke përdorur karakteristikat e tij superiore të performancës me një motor, tandem dhe kabinën e tij me një paketë moderne avionike. Ndërkohë, TCG Anadolu, e cila do të jetë luftanija më e madhe e Türkiyes, po përgatitet gjithashtu t’i bashkohet inventarit.

Related posts

OKB-ja kërkon zgjatjen e marrëveshjes së grurit, i ofron Rusisë qasje në SWIFT

admin

Gjermania paralajmëron “realitet të ri” lufte

admin

Spanja dhe Portugalia në luftë me zjarret, shënohen temperatura rekord

admin