RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Më shumë se 1000 të vdekur në shpërthimin më të keq të kolerës në Malavi

me-shume-se-1000-te-vdekur-ne-shperthimin-me-te-keq-te-koleres-ne-malavi

Malavi ka raportuar më shumë se 1,000 vdekje nga një shpërthimi i kolerës që filloi në mars 2022, tha në një deklaratë të mërkurën ministria e shëndetësisë e vendit.

Rastet e raportuara që nga shpërthimi janë rritur në 31,241, sipas deklaratës, ndërsa numri i të vdekurve është në 1,023.

Ministrja e Shëndetësisë Khumbize Chiponda tha në një konferencë për shtyp të enjten se vdekjet nga kolera ishin shumëfishuar brenda muajit të fundit.

“Brenda katër javësh, numrat janë dyfishuar,” tha ajo.

Që nga 26 dhjetori, vdekjet totale nga sëmundja bakteriale ishin 486, treguan të dhënat e qeverisë së Malavi.

Sipas Chiponda, rreth 66 për qind e viktimave ishin burra, por edhe fëmijë kanë vdekur nga sëmundja, tha ajo.

“Ne kemi humbur edhe fëmijë … rreth 11 fëmijë të shkollës,” tha Chiponda, duke shtuar se Malavi ishte dëshmitar i shpërthimit të tij më të keq të kolerës në dy dekada.

“Hera e fundit kur patëm rastin më të keq të kolerës ishte në vitin 2002,” tha ministri.

Shkalla aktuale e vdekshmërisë tejkalon shpërthimin më të madh të kolerës në vend, i cili vrau më shumë se 900 njerëz midis 2001 dhe 2002.

Ministria e shëndetësisë e Malavi tha se 1,126 njerëz që vuajnë nga kolera janë pranuar aktualisht në njësitë e trajtimit, duke shtuar se të gjitha 29 rrethet shëndetësore të vendit ishin prekur nga sëmundja që nga fillimi i shpërthimit.

Ministria paralajmëroi gjithashtu njerëzit që të jenë të kujdesshëm kur trajtojnë trupat e viktimave të kolerës dhe përgatitjen e tyre për funeralet.

“Disa rituale kulturore që lidhen me vdekjen e viktimave të kolerës ndihmojnë në përjetësimin e sëmundjes. Për shembull, njerëzit që po vdesin ose që kanë vdekur nga kolera mund të lahen nga anëtarët e familjes të cilët më pas përgatisin festa funerale … ​​shpërthimet e kolerës zakonisht pasojnë këto festa,” thuhet në deklaratë.

Sëmundja kishte qenë në rënie prej vitesh, por viti 2022 dëshmoi atë që Kombet e Bashkuara e quajtën “një rritje shqetësuese” në shpërthimet e kolerës në të gjithë globin.

Njerëzit që jetojnë në zona me mungesë të ujit të pijshëm të sigurt ose kanalizimeve të pamjaftueshme janë të cenueshëm ndaj sëmundjes, e cila mund të rezultojë nga konsumimi i ushqimit ose ujit të kontaminuar nga bakteret. /ora

Related posts

Eci 3 vjet në këmbë nga Afrika e Jugut deri në Mekë për të kryer haxhin

admin

Mbytet anija me migrantë në Mikonos, 3 të vdekur dhe të paktën 10 të zhdukur – VIDEO

admin

Arrin në Xhide grupi i parë i besimtarëve kosovarë që morën rrugën për ta kryer haxhin

admin