RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mekë, qindra mijëra besimtarë falën namazin e xhumasë në Qabe – VIDEO

meke,-qindra-mijera-besimtare-falen-namazin-e-xhumase-ne-qabe-–-video

Qindra mijëra muslimanë nga e gjithë bota falën namazin e katërt të xhumasë të muajit të Ramazanit në Mesxhidi Haram në qytetin e Mekës, transmeton Anadolu.

Kanali televiziv Al-Ikhbariyye në pronësi të Arabisë Saudite, në llogarinë e tij në rrjetet sociale publikoi pamjet e namazit të katërt të xhumasë së Ramazanit në Qabe.

Pas lutjeve të kryera nga qindra mijëra muslimanë që mbushën Mesxhidi Haram-in, Shejh dr. Abdurrahman es-Sudeysi mbajti hutben e xhumasë.

Shejh Sudeysi në predikimin e tij bëri thirrje për “falje” duke thënë: “Keni mëshirë dhe falni, shtrëngoni duart dhe pajtohuni. Arrini qëllimin e agjërimit me fjalët dhe veprat tuaja”.

Related posts

FSK nis kërkimet për gjetjen e 29 vjeçarit serb

rezart morina

Franca paralajmëron pronarët e dyqaneve: Gjobë nëse lini dyert hapur dhe kondicionerin ndezur

admin

Lavrov: Ngjarjet rreth projektligjit për “agjentët e huaj” në Gjeorgji, përpjekje për grusht shteti

rezart morina