RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Melnyk: Ukraina ka nevojë për 10 herë më shumë mbështetje nga aleatët

melnyk:-ukraina-ka-nevoje-per-10-here-me-shume-mbeshtetje-nga-aleatet

Edhe pse Ukraina është mirënjohëse për ndihmën e huaj ushtarake, vendi ka nevojë për të paktën 10 herë më shumë mbështetje nga mbështetësit e saj perëndimorë, deklaroi zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës.

Andriy Melnyk, ish-ambasadori i hapur ukrainas në Gjermani, u ka bërë thirrje aleatëve të Ukrainës që të shpenzojnë 1% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB) për armët ushtarake për Ukrainën, gjë që do të ishte një rritje masive e ndihmës.

“Ne u jemi mirënjohës aleatëve tanë për ndihmën e tyre ushtarake. Por: nuk mjafton. Ukraina ka nevojë për 10 herë më shumë për t’i dhënë fund agresionit rus këtë vit,” shkroi Melnyk në Twitter.

Në rastin e Gjermanisë, ekonomisë më të madhe të Evropës, vetëm kjo do të ishte më shumë se 39 miliardë dollarë. Por diplomati ukrainas tha se shumat janë të vogla në krahasim me shpenzimet gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Komentet e Melnyk erdhën në të njëjtën ditë që Spanja ngarkoi gjashtë tanket e para kryesore të betejës Leopard 2A4 në një anije të nisur për në Ukrainë, grupi i parë i tankeve të vjetra gjermane që Madridi ka premtuar si mbështetje ndërsa Ukraina lufton pushtimin rus në vazhdim./atsh

Related posts

Seuli pretendon se Koreja e Jugut dhe SHBA janë në bisedime për “operacion të aseteve bërthamore”

admin

Suedia festoi 500-vjetorin e Pavarësisë

rezart morina

KFOR-i vazhdon patrullimin për të garantuar sigurinë në veri të Kosovës

admin