RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mësoni se sa kafe duhet të pini në ditë për të mos prekur zemrën

mesoni-se-sa-kafe-duhet-te-pini-ne-dite-per-te-mos-prekur-zemren

Falë një studimi të kryer nga Universiteti i Australisë së Jugut, tani kemi një kufi maksimal, për të përcaktuar se sa kafe duhet të konsumojmë për të mos u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare.

Një antioksidant në kafe të quajtur ‘acid chlorogenic’ mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të enëve të gjakut dhe të pengojë zhvillimin e pllakëzimit që mund të bllokojë arteriet.

Por kafeina e tepërt jo vetëm që mund të rrisë shanset e presionit të lartë të gjakut, por gjithashtu mund të çojë në forcimin e arteries, dy faktorë që mund të rrisin shanset tuaja për sëmundje të zemrës.
Prandaj sipas këshillave të studiuesve, jini të kujdesshëm dhe mos i kaloni dy filxhanë kafeje në ditë!

Related posts

Ju merret fryma kur ngjisni shkallët? Bëni kujdes, duhet të vizitoni mjekun

admin

Në pediatri nuk ka më vende! Fëmijët po preken masivisht nga virozat

admin

Ushqimet që duhet të hanë fëmijët në mënyrë që të flenë rehat

admin