RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Michel: T’ia ndalim oksigjenin makinerisë luftarake të Rusisë

michel:-t’ia-ndalim-oksigjenin-makinerise-luftarake-te-rusise

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, thotë se shtetet e G7 ndajnë të njëjtin synim, që “t’ia ndalin oksigjenin makinerisë luftarake të Rusisë”, raporton BBC.

Duke folur në fillim të Samitit të G7 në Bavaria të Gjermanisë, Michel, ka thënë se lufta e Rusisë ka vënë botën në rrezik, ndërsa ka ndikuar në furnizimet me ushqim e naftë, në çmime e siguri.

Ai ka thënë se G7 dhe BE-ja kanë një unitet të palëkundur në përkrahjen për Ukrainën.

Michel ka shtuar se BE-ja do të vazhdojë ta përkrahë Ukrainën në të gjitha aspektet. /koha

Related posts

Bosnjë e Hercegovinë, mbi 600.000 banorë janë larguar në 10 vitet e fundit

rezart morina

Kanada, rriten me 71 për qind krimet e urrejtjes kundër muslimanëve

admin

Rasti “VisaMetric”, qytetarët vazhdojnë të paguajnë nga 30 euro shërbim postar

rezart morina