RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra besimtarë falin namazin e Bajramit në Xhaminë e Madhe Ajasofja

mijera-besimtare-falin-namazin-e-bajramit-ne-xhamine-e-madhe-ajasofja

Mijëra besimtarë muslimanë mëngjesin e sotëm kanë falur namazin e Bajramit në xhamitë në mbarë Türkiyen, duke shënuar fillimin e festës së Kurban Bajramit, raporton Anadolu.

Besimtarë të shumtë kanë falur namazin e Bajramit edhe në Xhaminë e Madhe Ajasofja (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi).

Namazi i Bajramit u fal edhe në xhamitë e tjera të Istanbulit, si në xhamitë Suleymaniye, Fatih dhe Çamlıca.

Festa e Bajramit është një mundësi që njerëzit të vizitojnë njëri-tjetrin, veçanërisht më të rinjtë, të cilët gjithashtu mbledhin ëmbëlsira.

Related posts

Aksion para rektoratit – kërkohet që UP-së mos t’i hiqet emri “Hasan Prishtina”

admin

SBASHK-u paralajmëron mbledhje të anëtarësisë nëse Qeveria nuk ua ekzekuton rrogat deri në orën 16:00

admin

UNICEF: 122 fëmijë humbën jetën nga epidemia e difterisë në Nigeri

rezart morina