RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanjë: Valë e re protestash e sektorit të shëndetit publik

spanje:-vale-e-re-protestash-e-sektorit-te-shendetit-publik

Valë e re protestash në sektorin e shëndetit publik në Spanjë, një vend ku grevat dhe demonstratat janë lidhur muajt e fundit në rajone të ndryshme.

Mjekët nga Galicia janë ndalur të martën, përveç atyre nga enklavat e Ceutës dhe Melillës, ndërsa spt pritet nisja e grevës në Andaluzi. Ndërkohë, po protestojnë edhe laborantë nga disa spitale publike në Madrid.

Të mërkurën e 19 prillit pritet një grevë e mjekëve të spitalit në kryeqytet.

Ashtu siç ka ndodhur veçanërisht që nga vjeshta e kaluar, kërkesat kryesore të profesionistëve shëndetësorë kanë të bëjnë me përmirësimin e kushteve të pagave dhe organizimit, si dhe kërkesat për një rritje të burimeve të alokuara për shërbimet e pacientëve.

Në veçanti, disa demonstrata në mbështetje të kërkesave u organizuan edhe në Madrid me pjesëmarrjen e dhjetëra në disa raste qindra- mijëra njerëzve. /atsh

Related posts

EULEX-it i përfundon mandati më 14 qershor, çfarë do të ndodhë tutje?

rezart morina

Siguria kombëtare detyron SHBA-në të ndalojë importin e pajisjeve të ”Huawei”

admin

Dy persona vdesin nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

admin