RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri britanik pranon se 200 fëmijë azilkërkues janë zhdukur, 176 prej tyre shqiptarë

ministri-britanik-pranon-se-200-femije-azilkerkues-jane-zhdukur,-176-prej-tyre-shqiptare

Ministri i Brendshëm britanik, Simon Murray ka pranuar se 200 fëmijë azilkërkues që ishin vendosur në hotelet e drejtuara nga Home Office janë zhdukur.

Sipas tij kanë humbur 13 fëmijë nën moshën 16 vjeç dhe një pjesë e madhe e fëmijëve të humbur janë shqiptarë.

Zbulimi vjen pasi Observer raportoi se një sinjalizues nga një hotel i Home Office në Brighton e kishte konfirmuar faktin se disa fëmijë ishin rrëmbyer nga rruga jashtë hotelit dhe ishin futur me dhunë në makinë.

Departamenti u paralajmërua nga policia se banorët e pambrojtur të hotelit, fëmijë azilkërkues që kishin mbërritur së fundmi në MB, shumica prej tyre me gomone, pa prindër apo kujdestarë do të ishin në shënjestër të rrjeteve kriminale.

88% e 200 fëmijëve, 176 ishin me origjinë shqiptare dhe Murray tha se po shpreson që qeveria të heqë dorë nga përdorimi i hoteleve për fëmijët sa më shpejt të jetë e mundur.

Ka 6 hotele të Home Office për fëmijët azilkërkues të pashoqëruar duke përfshirë atë në Brighton.

OJQ-të kanë ngritur vazhdimisht shqetësime për fëmijët që zhduken nga strehimi dhe kanë ofruar të ndihmojnë Home Office për t’i mbajtur ata të sigurt, por qeveria i ka refuzuar këto oferta.

Policia e Sussex-it bëri të ditur se ata arrestuan dy burra të dyshuar për trafikim njerëzor pasi fëmijët që qëndronin në një hotel u panë duke u futur në makinën e tyre. Një zëdhënës tha se ata nuk kishin marrë asnjë pretendim për rrëmbim.

Që kur Home Office filloi strehimin e azilkërkuesve në hotele në Brighton dhe Hove në korrik 2021, 137 fëmijë të pashoqëruar janë raportuar të zhdukur, tha zëdhënësi i policisë. Prej tyre, 60 janë gjetur dhe 76 raste mbeten në hetim. /5pyetjet

Related posts

SHBA, zbulohen “kimikate të pafundme” në ujin e rubinetave

admin

Gjermania dhe Norvegjia “mbledhin forcat”, do të ndërtojnë një tubacion gjigand hidrogjeni

admin

Alarmon ASK: 106 mijë të rinj në Kosovë të shkëputur krejtësisht nga tregu i punës

admin