RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Njihni mangësitë e vitaminave dhe mineraleve te fëmijët

​njihni-mangesite-e-vitaminave-dhe-mineraleve-te-femijet

Kushtojini vëmendje shenjave të qarta të mungesës së vitaminave që janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të fëmijëve.

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve tek fëmijët shfaqet më shpesh nga sa prisni dhe e gjithë kjo është shkaku i dietës së tyre monotone, paralajmëron mjeku pediatër dhe neonatologu, Pascal.

Siç raporton Times India, mjeku pohon se ushqimi i konsumuar më shpesh nga fëmijët është monoton dhe aspak ushqyes. Përveç kësaj, pohon ajo, fëmijët po konsumojnë gjithnjë e më shumë ushqime të mbushura me sheqer të rafinuar, si dhe ushqime të përpunuara që nuk janë të pasura me vlera ushqyese. Kjo ndër të tjera çon në mungesë të vitaminave.

Duke qenë se mungesa e vitaminave dhe mineraleve tek fëmijët mund të bëhet një problem serioz, që është shkaku kryesor dhe kryesor i sëmundjeve të shumta, është e rëndësishme të shihen dhe të njihen shenjat e ndryshme të mungesës dhe të kompensohen me ushqimin e duhur.

Më poshtë gjeni se si të dalloni mungesën e disa vitaminave.

Mungesa e vitaminës A

Mungesa e vitaminës A çon në tharje të syve, njolla kafe në të bardhët, por edhe në infeksione të shpeshta të stomakut dhe të frymëmarrjes te fëmijët.

Mungesa e vitaminës B

Mungesa e kompleksit të vitaminës B çon në oreks të dobët, dobësi dhe nervozizëm, si dhe vonesa në zhvillim. Përveç kësaj, ndryshimet e humorit janë të zakonshme.

Mungesa e vitaminës C

Fëmijët të cilëve u mungon vitamina C në trupin e tyre shpesh kanë probleme me ënjtjen e mishrave të dhëmbëve si dhe gjakderdhje gjatë larjes së dhëmbëve. Përveç kësaj, ata shpesh kanë flokë jashtëzakonisht të thatë dhe dhimbje kyçesh.

Mungesa e vitaminës D

Mungesa e vitaminës D mund të çojë në dobësimin e kockave (një sëmundje e quajtur “rakit” te fëmijët e vegjël). Si rezultat, kockat e këmbëve nuk mund të “përkulen”. Përveç kësaj, mungesa e vitaminës D mund të çojë gjithashtu në ecje më të ngadalshme, vonesë në daljen e dhëmbëve dhe rritje të rrezikut të frakturave të kockave.

Mungesa e kalciumit

Mungesa e kalciumit zakonisht shkaktohet nga mungesa e vitaminës D, kështu që simptomat lidhen kryesisht me mungesën e së njëjtës vitaminë. Përveç simptomave të përmendura tashmë, mund të shfaqen edhe ngërçe të muskujve.

Mungesa e hekurit

Lodhja, mungesa e përqendrimit, nervozizmi dhe oreksi i dobët janë karakteristikë e mungesës së hekurit.

Related posts

Kafja ul rrezikun e infarkteve në zemër

admin

Pse dobësohet shikimi me kalimin e moshës?

admin

Boronica, aleati kundër tensionit e diabetit

rezart morina