RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i Jashtëm i Kinës sinjalizon lidhje më të thella me Rusinë

ministri-i-jashtem-i-kines-sinjalizon-lidhje-me-te-thella-me-rusine

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, mbrojti pozicionin e Pekinit për luftën në Ukrainë, dhe sinjalizoi se Kina do t’i thellojë lidhjet me Rusinë në vitin e ardhshëm, tha ai më 25 dhjetor.

Pekini ka refuzuar që të kritikojë Moskën për pushtimin e Ukrainës dhe në vend të kësaj ka fajësuar Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n për luftën.

Kina është tërhequr kundër presionit perëndimor mbi tregtinë, teknologjinë, të drejtat e njeriut dhe pretendimet e saj për një pjesë të gjerë të Paqësorit perëndimor, duke akuzuar SHBA-në për ngacmim. Refuzimi i saj për të dënuar pushtimin e Ukrainës dhe për t’u bashkuar me të tjerët në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë ka prishur më tej lidhjet dhe ka nxitur një ndarje në zhvillim me pjesën më të madhe të Evropës.

Wang tha se Kina do të “thellojë besimin e ndërsjellë strategjik dhe bashkëpunimin reciprokisht të dobishëm” me Rusinë. Luftanijet nga të dy vendet zhvilluan stërvitje të përbashkëta detare në Detin e Kinës Lindore javën e kaluar.

“Për sa i përket krizës në Ukrainë, ne kemi mbështetur vazhdimisht parimet themelore të objektivitetit dhe paanshmërisë, pa favorizuar njërën apo tjetrën palë, apo duke i hedhur benzinë ​​zjarrit, akoma më pak duke kërkuar përfitime egoiste nga situata”, tha Wang

Related posts

Tërmet 5,6 ballë godet Pakistanin – VIDEO

admin

Modi: India është e gatshme të ndihmojë për paqen në Ukrainë

admin

FSK mund të hyjë në veri me lejen e komandantit të KFOR-it

admin