RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Serbët në Manastirin Draganac, afër Gjilanit, këndojnë këngë çetnike

serbet-ne-manastirin-draganac,-afer-gjilanit,-kendojne-kenge-cetnike

Disa serbë janë mbledhur në Manastirin e Draganacit, afër Gjilanit, dhe kanë kënduar këngë çetnike.

Pamjet janë të këtyre ditëve dhe në to ata dëgjohen duke kënduar këngën çetnike “Djenerale, nek je tvojoj majci hvala”, që i bie “Gjeneral, i falenderohemi nënës tënde që të lindi…”. Kjo është këngë nacionaliste serbe, e përdorur edhe për motivim të paramilitarëve serbë në Kosovë e Bosnjë për të kryer krime të luftës.

Aty shihen duke kënduar dy fëmijë, por që shoqërohen në këndim edhe nga të rriturit që janë mbledhur përreth tyre dhe i duartrokasin.

Related posts

Tajvani thotë se 13 avionë kinez shkelën hapësirën e tij ajrore

admin

Erdoğan dënon djegien e Kuranit: Asnjë individ nuk e ka lirinë të ofendojë besimin e muslimanëve apo feve të tjera

admin

Erdoğan: Triumfi në Malazgirt në vitin 1071 nuk ishte fitore e zakonshme

rezart morina