RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri saudit i Çështjeve Islame, Abdulaziz: Islami i moderuar do ta mposht ekstremizmin

ministri-saudit-i-ceshtjeve-islame,-abdulaziz:-islami-i-moderuar-do-ta-mposht-ekstremizmin

Ministri i Çështjeve Islame të Arabisë Saudite, Abdullatif bin Abdulaziz, tha se Islami i moderuar do ta mposht ekstremizmin, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë për gazetën “Sharku’l Evsat”, e cila mbështetet nga Arabia Saudite, ministri Abdulaziz tha se islamofobia shfrytëzohet nga “mendjet, armiqtë e Islamit dhe disa muslimanë që nuk përfaqësojnë Islamin”.

Ai theksoi se ndërgjegjësimi kundër ekstremizmit është rritur ndjeshëm në nivel shtetesh dhe popujsh.

“Islami i moderuar do të mbizotërojë, ekstremizmi do të zhduket përgjithmonë”, shtoi Abdulaziz.

Princi i kurorës saudite, Mohammad bin Salman, pati deklaruar më herët se “Arabia Saudite do të zhdukë menjëherë idetë radikale dhe do t’i kthehet Islamit të moderuar dhe jetës normale”.

Related posts

Erdoğan: Turqia po bën pjesën e saj për ndryshimet klimatike

admin

Kongresistja amerikane me origjinë palestineze, Tlaib: Sulmi i Izraelit në Rafah ishte i qëllimshëm

rezart morina

Bordi i FMN-së miraton marrëveshjen prej 100 milionë euro me Kosovën

rezart morina