RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Minneapolis bëhet qyteti i parë i madh në SHBA që lejon të 5 thirrjet e ezanit në ditë – VIDEO

minneapolis-behet-qyteti-i-pare-i-madh-ne-shba-qe-lejon-te-5-thirrjet-e-ezanit-ne-dite-–-video

Minneapolis është bërë qyteti i parë i madh amerikan që lejon që të pesë thirrjet muslimane për namaz, ose ezanet, të thirren në altoparlantë.

Këshilli i qytetit të Minneapolis votoi unanimisht 12-0 të enjten mbrëma për të lejuar që ezani të thirrej nga xhamitë, pavarësisht nga rregulloret aktuale të zhurmës. Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR) grup mbrojtës i muslimanëve tha se vendimi “është një fitore historike për lirinë fetare dhe pluralizmin”.

“Falënderojmë anëtarët e Këshillit Bashkiak të Minneapolis për dhënien e këtij shembulli të madh dhe u bëjmë thirrje qyteteve të tjera ta ndjekin atë”, tha drejtori shtetëror i CAIR, Jaylani Hussein, në një deklaratë duke përshëndetur vendimin.

CAIR kishte kërkuar nga këshilli që ta miratonte masën.

Muslimanët falen pesë herë në ditë dhe lajmërohen për kohët e namazit nga një muezin i cili lëshon ezanin në agim, në mesditë, në mesditë, në muzg dhe përsëri më vonë gjatë natës. Ezani shpesh përsërit “Allahu Akbar”, ose “Zoti është i madh” në arabisht.

Minneapolis vitin e kaluar kufizoi kohën kur mund të thirrej ezani dhe nivelet e zërit në të cilat mund të thirrej, sipas CBS News. Tashmë xhamitë do të lejohen të lëshojnë ezanin nga ora 3:30 e mëngjesit deri në orën 23:00.

Kryetari i bashkisë së qytetit Jacob Frey pritet të nënshkruajë masën në ligj brenda një jave, sipas gazetës Minneapolis Star-Tribune.

Related posts

Kryediplomati turk Fidan nesër viziton Iranin

admin

Shefi i diplomacisë turke dënon djegien e Kur’anit në Suedi

admin

Të braktisura e të dëmtuara – pamjet e shkollave të mbyllura nëpër Kosovë

admin