RTV AHIRETI
Shëndetësi

Misri ndihmon në luftimin e disa sëmundjeve

misri-ndihmon-ne-luftimin-e-disa-semundjeve

Shumica prej nesh e njeh misrin nga ngjyra e tij e verdhë, por gjithashtu mund të jetë rozë, e kuqe, blu dhe e zezë. 9,000 vjet më parë Majanët dhe Aztekët filluan ta kultivonin atë në Mesoamerica. Kjo drithëra do të fitonte popullaritet në botën e gastronomisë gjatë shekujve.

Kjo është arsyeja pse është sot një nga tre drithërat më të prodhuar në botë së bashku me orizin dhe grurin. Misri është një ushqim i rëndësishëm për dietën tuaj pasi është i pasur me vitamina B dhe C.

Ka acid folik, acid pantotenik, fosfor, magnez dhe ka fibra. Niveli i lartë i karbohidrateve dhe proteinave e bën atë një element thelbësor për të na dhënë energji dhe përfitime për shëndetin tonë.

Mund të parandalojnë kancerin e zorrës së trashëfalë faktit që përmban një sasi të madhe të acidit folik.

2-Healthy është e shëndetshme për shtatzëninë. Misri është shtëpia e niveleve të larta të vitaminës B, e cila zvogëlon rrezikun e lindjes së foshnjave me defekte në tru dhe palcën kurrizore. Për këtë arsye është ideale për gratë shtatzëna.

3-Ul rrezikun e një sulmi në zemër.

4-Ulni rrezikun për të pasur një goditje në tru.

5-Mund të ju mbrojë nga Alzheimeri meqenëse misri ka më shumë antioksidantë se çdo drithëër tjetër.

6-Luftoni stresin sepse acidi pantotenik mbështet funksionin e gjëndrave mbiveshkore.

7-Ka pak kalori. Gjysmë filxhani misër (rreth 60 gram) përmban rreth 86 kalori. Bestshtë më mirë të hani këto drithëra pa gjalpë, ketchup, ose erëza.

Related posts

Mos pini ilaçe kundër dhimbjeve: Limoni dhe kafja mund t’ju ndihmojnë

rezart morina

Frutat dhe perimet që nuk duhet t’i përzieni asnjëherë

admin

Si të parandaloni pickimin nga mushkonjat/ Metodat më të forta natyrale

admin