RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Mos i lini t’ju mashtrojnë, mësoni të njihni peshkun e freskët

​mos-i-lini-t’ju-mashtrojne,-mesoni-te-njihni-peshkun-e-fresket

Peshku është një nga ushqimet që nëse e hani të prishur mund t’jua bëjë jetën jashtëzakonisht të mjerueshme, por për fat të mirë kur e blini ka shenja që mund të tregojnë nëse është i freskët apo jo.

Hapi i parë kur blini një peshk është të ekzaminoni sipërfaqen e tij. Kërkoni një produkt me ngjyrë të çelur, me luspa të situr.

Sa më pak shkëlqim të jetë sipërfaqja, aq më pak e freskët është. Ju mund ta dalloni peshkun e kalbur nga lëkura. Ky fenomen është jashtëzakonisht i rëndësishëm kur identifikohet peshku i freskët.

Edhe shqisa e nuhatjes mund t’ju vijë në ndihmë.

Era e vetme mund t’ju ndihmojë shumë. Nëse peshku nxjerr aromën e barishteve, sikur të nuhasni ujin nga ka ardhur, është peshk i freskët. Nëse ka erë neutrale, është mirë, por nëse ka erë të thartë do të thotë se ndoshta ka pak kohë ulur dhe më mirë ikni nga ai mish, shpjegojnë ekspertët.

Related posts

Zbulohen tre ushqimet që shkaktojnë diabetin – a jeni në rrezik?

admin

Fuqia e luleve

rezart morina

Nga parandalimi i sëmundjeve të zemrës tek astma, këto janë përfitimet nga konsumi i shalqirit

admin