RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Muslimanët kinezë nisin udhëtimin e kthimit pas Haxhit 2023

muslimanet-kineze-nisin-udhetimin-e-kthimit-pas-haxhit-2023

Një aeroplan që mbante grupin e parë të haxhilerëve kinezë është kthyer nga Arabia Saudite në Kinë, pas sezonit të haxhit të këtij viti, njoftoi të premten Shoqata Islamike e Kinës.

Avioni u nis rreth orës 17:00 me orën lokale më 5 korrik nga aeroporti i Jeddah. Grupi i parë i haxhilerëve janë nga qytetet Yinchuan dhe Shizuishan në Rajonin Autonom Ningxia Hui të Kinës Veriperëndimore, sipas shoqatës.

Yang Faming, president i Shoqatës Islamike të Kinës dhe Ma Zhongping, nënkryetar i shoqatës, ishin në aeroport për të parë haxhilerët.

Yang i uroi të gjithë për përfundimin me sukses të haxhit të këtij viti dhe u uroi atyre një kthim të sigurt në Kinë dhe ribashkim me familjet e tyre.

Është e rëndësishme të përshtatet Islami me kushtet vendase, t’u përmbahet traditave të shkëlqyera të Islamit në Kinë dhe të përpiqet të jetë një model i dashurisë për vendin dhe fenë, vuri në dukje Yang.

Dy fluturime të tjera u nisën gjithashtu në të njëjtën ditë, me njërën prej tyre drejt Yinchuan dhe tjetra për në Kunming, provincën Yunnan të Kinës Jugperëndimore, sipas shoqatës.

Haxhi i këtij viti filloi më 26 qershor dhe përfundoi më 1 korrik. /mesazhi

Related posts

Akulli i detit Antarktik në nivelin më të ulët ndonjëherë

admin

Shefi i OKB-së ngre alarmin: Do të jemi “të dënuar” pa paktin historik të klimës

admin

BE-ja kërkon kushtëzimin e integrimit të Serbisë me zbatimin e marrëveshjeve me Kosovën

wpuser