RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Muslimanët në Murphy, Teksas së shpejti me xhami të re

muslimanet-ne-murphy,-teksas-se-shpejti-me-xhami-te-re

Muslimanët në Murphy, TX shpresojnë të jenë në gjendje të falin namazin në xhaminë e tyre gjatë Ramazanit 2025.

Pas shqyrtimit të një plani të rishikuar të lokacionit për Xhaminë e Shoqatës Islamike të Murphy-t, Komisioni i Planifikimit dhe Zonimit të Murphy-t votoi 5-1 për të miratuar xhaminë dykatëshe, 11,600 metra katrorë të propozuar për 2.43 hektarë në cepin verilindor të North Murphy Road dhe McMillen Drive. Kryetari i këshillit, John Wideman, ishte i vetmi kundërshtues.

Murphy është një qytet në periferinë Collin County, Teksas, SHBA.

Regjistrimi i popullsisë i vitit 2020 raportoi 21,000 banorë. Murphy ndodhet në verilindje të Dallasit dhe ka një histori që shkon prapa në fund të viteve 1800.

Islami është feja e tretë më e madhe në SHBA, pas Krishterimit dhe Judaizmit, duke barazuar përqindjen e Budizmit dhe Hinduizmit.

Sipas një artikulli të mëhershëm, 25,000 amerikanë konvertohen në Islam çdo vit. /mesazhi

Related posts

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

admin

Ushtria izraelite dëboi me forcë të zhvendosurit dhe pacientët nga Spitali Al-Shifa

admin

Abbott: Është koha që Kosova të propozojë një draftstatut për Asociacionin

rezart morina