RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina kërkon mbështetje globale për planin e paqes në bisedimet në Arabinë Saudite

ukraina-kerkon-mbeshtetje-globale-per-planin-e-paqes-ne-bisedimet-ne-arabine-saudite

Ukraina dhe aleatët e saj synojnë të mbledhin mbështetjen globale për një plan paqeje në bisedimet e organizuara nga Arabia Saudite këtë fundjavë, por një pikëpyetje varet nëse Kina do të marrë pjesë.

Diplomatët ukrainas dhe perëndimorë shpresojnë se takimi në Jeddah i këshilltarëve të sigurisë kombëtare dhe zyrtarëve të tjerë të lartë nga rreth 40 vende do të bien dakord mbi parimet kryesore që do të mbështesin çdo zgjidhje paqeje për t’i dhënë fund luftës së Rusisë në Ukrainë, shkruan Reuters.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha të mërkurën se shpresonte se nisma do të çonte në një “samit paqeje” të liderëve nga e gjithë bota këtë vjeshtë për të miratuar parimet, bazuar në formulën e tij prej 10 pikash për një zgjidhje paqeje.

Zyrtarët ukrainas, rusë dhe ndërkombëtarë thonë se nuk ka asnjë perspektivë për bisedime të drejtpërdrejta paqeje midis Ukrainës dhe Rusisë për momentin, pasi lufta vazhdon të tërbohet dhe Kievi kërkon të rimarrë territorin përmes një kundërofensivë. /abcnews

Related posts

Patriarkana Armene e Turqisë dënon aktin e djegies së Kuranit në Suedi

admin

​Kuvendi miraton Projektligjin për rrugët

admin

Kina do të vendosë një zonë të ndalim-fluturimit afër Tajvanit

admin