RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

NASA krijon një qendër për simulimin e jetës në Planetin e Kuq

nasa-krijon-nje-qender-per-simulimin-e-jetes-ne-planetin-e-kuq

Katër dhoma të vogla, një palestër dhe shumë rërë të kuqe është habitati i ri i Marsit i simuluar nga NASA, ku vullnetarët do të jetojnë për një vit për të testuar se si do të jetë jeta për misionet e ardhshme në planetin fqinj.

Objekti, i krijuar për tre eksperimente të planifikuara të kërkimit të shëndetit dhe performancës së ekuipazhit (CHAPEA), ndodhet në qendrën masive të kërkimit të agjencisë amerikane të hapësirës në Hjuston, Teksas.

Katër vullnetarët do të fillojnë provën e parë këtë verë, gjatë së cilës NASA planifikon të monitorojë shëndetin e tyre fizik dhe mendor për të kuptuar më mirë aftësitë njerëzore për periudha kaq të gjata izolimi. Me këto të dhëna, NASA do të kuptojë më mirë “shfrytëzimin e burimeve” në Mars, tha Grace Douglas, hetuesja kryesore e eksperimentit CHAPEA. /euronews

Related posts

Kapja e ekstazisë me vlerë 400 mijë euro, Policia jep detaje: Droga transportohej me autobusë nga Prishtina në Tiranë

rezart morina

Turqi, Togg deri në fund të vitit do të prodhojë 28 mijë automobila elektrikë “T10X”

rezart morina

Turqi, 32.000 vizitorë marrin pjesë në panairin e prodhimeve Halal

admin