RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Në Spanjë qytetarët nisin protesta për kushte më të mira pune – VIDEO

ne-spanje-qytetaret-nisin-protesta-per-kushte-me-te-mira-pune-–-video

Dhjetëra mijëra punonjës shëndetësorë protestuan sot në Madrid, kundër asaj që ata thonë se është “shkatërrimi i sistemit shëndetësor publik” nga qeveria rajonale konservatore.

Të veshur me rroba të bardha dhe me daulle, shumë bërtisnin: “Shkurtimet në shëndetin publik janë një krim”.

Qeveria rajonale e Madridit, e udhëhequr nga Isabel Diaz Ayuso e Partisë Popullore, është vënë nën kritika vitet e fundit, veçanërisht që nga shpërthimi i pandemisë Covid-19 në vitin 2020, për mungesat e stafit në spitale dhe qendra të kujdesit shëndetësor parësor.

Protestuesit thonë se qeveria rajonale po çmonton shërbimet shëndetësore publike dhe po favorizon ofruesit privatë të shëndetësisë.

“Ne kemi rreth 40 ose 50 pacientë në ditë dhe mund t’u japim atyre rreth gjashtë minuta secilit. Problemi është se ata nuk na lejojnë të ofrojmë kujdesin e duhur për pacientët,” tha për Reuters Ana Enquinas, 62 vjeçe, një mjeke që ka punuar në kujdesin parësor në Madrid për 37 vjet.

Ayuso mohon akuzat se qeveria e tij po çmonton shërbimet shëndetësore publike në favor të sektorit privat dhe thotë se protestat dhe grevat po orkestrohen nga partitë e krahut të majtë përpara zgjedhjeve komunale dhe rajonale të këtij viti.

Në nëntor, dhjetëra mijëra njerëz marshuan në qendër të Madridit në mbështetje të punonjësve shëndetësorë, duke kërkuar kushte më të mira pune. /abcnews

Related posts

Rrëzimi i Ligjit për Byronë, Kurti sulmon Kushtetuesen: Vonoi ndjekjen e krimit dhe reformën tonë

RTI

Shefi ekzekutiv i Boeing, Dave Calhoun do të largohet posti pasi firma përballet me krizën e sigurisë

admin

Pilotët e Lufthansa-s të premten në grevë

admin