RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse vuani nga këto probleme shëndetësore mos hani vezë

nese-vuani-nga-keto-probleme-shendetesore-mos-hani-veze

Njerëzimi i konsumon vezët prej mijëra vitesh. Dikur, ato ishin ushqime të mrekullueshme mbijetese, veçanërisht në ato zona të planetit ku ishte e pamundur të gjeje ushqime të tjera në periudha të caktuara të vitit. Por gjërat ndryshuan në shekullin XX, kur shpërthyen epidemitë e sëmundjeve autoimune, virale, bakteriale dhe kanceret.

Një njeri ha mesatarisht mbi 350 vezë në vit. Bëhet fjalë për vezë shqeto ose produkte që përmbajnë vezë.

Nëse vuani nga ndonjë sëmundje si ajo “Lyme”, lupusi, sindroma e lodhjes kronike, migrena ose fibromialgia, eliminimi i vezëve nga dieta do t’i jepte trupit ndihmën e duhur për t’u përmirësuar.

Problemi më i madh me vezët është se janë ushqimi i preferuar i kancereve dhe cisteve të tjera, fibromave, tumoreve dhe nodulave. Gratë që vuajnë nga sindroma e vezoreve policistike, kanceri i gjirit ose ciste dhe tumore të tjera, nuk duhet të konsumojnë në asnjë mënyrë vezë. Të njëjtën gjë duhet të bëni edhe nëse po përpiqeni ta parandaloni kancerin ose të luftoni një kancer ekzistues. Eliminimi i vezëve nga dieta rrit ndjeshëm shanset për ta luftuar sëmundjen dhe për t’u shëruar.

Vezët gjithashtu shkaktojnë inflamacion dhe alergji, ushqejnë viruset, bakteret, mykun, kërpudha të tjera dhe edema në sistemin limfatik.

Njerëzve që janë diagnostikuar me myk “Candida” ose mykotoksina u thuhet shpesh që vezët përmbajnë proteina të padëmshme, që nuk i ushqejnë ato, por kjo është e gabuar.

Related posts

Pse Duhet të Hani Kos në Mëngjes – Vlerat Fantastike për Shëndetin

admin

Nuk duhet të pini kurrë ujë me akull

admin

Koha e misrave të pjekur: Njihuni me vlerat e tij

admin