RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nga parandalimi i sëmundjeve të zemrës tek astma, këto janë përfitimet nga konsumi i shalqirit

nga-parandalimi-i-semundjeve-te-zemres-tek-astma,-keto-jane-perfitimet-nga-konsumi-i-shalqirit

Parandalon sëmundjet e zemrës: likopeni, element i gjendur tek shalqiri është shumë i domosdoshëm në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës.

Ul presionin e lartë të gjakut: një studim i publikuar në revistën amerikane të hipertensionit, tregoi se shalqiri ulte ndjeshëm presionin e lartë të gjakut.

Rregullon problemet e tretjes: shalqiri është i pasur me ujë dhe fibra, prandaj është një frut shumë i mirë që rregullon problemet e tretjes dhe parandalon kapsllëkun.

Ju mban të hidratuar: 92% e këtij fruti përbëhet nga uji. Ai ju siguron hidratim gjatë gjithë ditës.

Trajton inflamacionin: kolina është një lëndë ushqyese që gjendet në shalqi dhe ndihmon trupin në lëvizjen e muskujve, në proçesin e të mësuarit dhe kujtesës. Kolina ndihmon gjithashtu në ruajtjen e strukturës së membranës qelizore, ndihmon në transmetimin e impulseve nervore dhe redukton inflamacionin.

Parandalon astmën: rreziku për zhvillimin e astmës është më i ulët tek njerëzit që konsumojnë sasi të larta të disa lëndëve ushqyese. Një nga këto lëndë ushqyese është vitamina C, që gjendet në mënyrë të bollshme tek shalqiri.

Related posts

Problemet shëndetësore që vijnë nga mungesa e 7 vitaminave kryesore

admin

Pse ndjejmë dhimbje të forta në trup gjatë dimrit? Këshilla për ta trajtuar atë

admin

Ngrënia e pak frutave të thata çdo ditë, redukton sëmundjet e zemrës me 25%; studimi

admin