RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Një ditë para vendosjes së reciprocitetit, në veri lëshohet alarmi që shërben për grumbullimin e serbëve

nje-dite-para-vendosjes-se-reciprocitetit,-ne-veri-leshohet-alarmi-qe-sherben-per-grumbullimin-e-serbeve

Sirena të alarmit janë dëgjuar pak më parë në pjesën veriore të Mitrovicës.

Sirenat e alarmit ishin tejet të zhurmshme, teksa qytetarët janë shprehur të shqetësuar.

Sipas raportimeve të para, zëvendëskomandanti i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Besim Hoti, ka deklaruar se për momentin nuk janë në dijeni për diçka që mund të ketë ndodhur në pjesën veriore të veriut, përpos sirenave të cilat janë dëgjuar edhe nga vetë ai.

Ndryshe ky alarm është lëshuar një ditë para hyrjes në fuqi të reciprocitetit të Kosovës për targat dhe dokumentet e identifikimit.

Ky alarm ndryshe thuhet se në serbisht njihet si “Usbuna” dhe shërben për grumbullimin e qytetarëve serb në Mitrovicën veriore.

Pak më parë, shefi i të ashtuquajturën Zyra për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq, ka takuar përfaqësuesit e serbëve nga Kosova.

Related posts

Një i vdekur dhe një i plagosur nga të shtënat me armë zjarri në Prishtinë

rezart morina

60% e qytetarëve thonë se cilësia e derivateve të naftës nuk është aspak e mirë

rezart morina

Policia gjenë dy bunkerë dhe një sasi armë zjarri, arrestohen dy persona

admin6