RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një natë e keqe gjumi mund të sjelli këto dëme në tru

nje-nate-e-keqe-gjumi-mund-te-sjelli-keto-deme-ne-tru

Vetëm një natë gjumë negativ mund të shkaktojë shumë probleme dhe sipas specialistëve, një e treta e popullsisë fle 2 deri në 3 orë më pak se ç’është e nevojshme.

Disa studime kanë treguar se njerëzit që flenë më pak konsiderohen më pak tërheqës. Dhe nuk janë vetëm rrathët e errët. Ekziston edhe faktori hormonal. Të flesh pak ose të flesh keq lidhet me reduktimin e prodhimit të hormonit të rritjes GH, thelbësor për ripërtëritjen e qelizave, gjë që parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës dhe akumulimin e indit adipozë. Përveç kësaj, lirimi i cortisol, për shkak të reduktimit të kohës së gjumit, duke shkaktuar një përkeqësim të shpejtë të kolazhenit.

Pakëson indet e trurit

Një studim i vogël, i kryer te 15 burra dhe i botuar në revistën shkencore Sleep, tregoi se vetëm një natë e fjetur pak ishte e lidhur me shenjat e humbjes së indeve të trurit. Shkencëtarët e regjistruan këtë nëpërmjet nivelit të gjakut të dy molekulave të trurit, të cilat zakonisht rriten pas disa dëmtimeve të trurit. Është e qartë se ky është një studim fillestar, me shenja që duket se tregojnë këtë dëm.

Rrit shansin e aksidenteve

Problemi yt i trafikut nuk do të jetë vetëm duke fjetur. Me vetëm një orë më pak gjumë ju tashmë mund të ndjeni efektet e lodhjes të nesërmen dhe vështirësi për t’u përqendruar: gabime të vogla në punë, harxhim fjalësh ose detyrash, dekoncentrim në trafik, etj.

Shkatërron sistemin imunitar

Sistemi mbrojtës i trupit tonë është i lidhur ngushtë me ciklin e gjumit dhe edhe nëse është keq për një natë, tashmë mund t’i ndieni pasojat. Shumë studime kanë treguar se mungesa e gjumit, edhe nëse për një ditë shkakton rënien e qelizave tona mbrojtëse (qelizat T) dhe natyrore (NK). Për shembull, disa studime tregojnë se ata që janë të privuar nga gjumi prodhojnë më pak antitrupa kur marrin një vaksinë nga e cila flinin mirë.

Rrit problemet e kujtesës

Me një natë të keqe, është e mundur të përjetosh ndryshime. Faza me valë të ngadalshme (në të cilën flemë pa menduar) dhe gjumi REM janë themelore për këtë asimilim dhe të dyja arrihen vetëm kur arrijmë në gjumin më të thellë, gjë që reduktohet kur flemë pak.

Related posts

Fiku ka shumë sheqer, avokado më së paku

admin

A i fshijnë vërtet antibiotikët bakteret e zorrëve?

admin

Është një nga diagnozat më të përhapura, mjekja Alketa Ajazi tregon si shfaqet strabizmi te fëmijët

rezart morina