RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një shenjë e pazakontë mund t’ju ndihmojë të zbuloni fazat e hershme të demencës

nje-shenje-e-pazakonte-mund-t’ju-ndihmoje-te-zbuloni-fazat-e-hershme-te-demences

Diagnostikimi më i hershëm të demencës u jep njerëzve mundësinë më të mirë për të kontrolluar dhe lehtësuar simptomat e gjendjes.

Prandaj, nuk është keq të njihni simptomat e hershme që shkaktojnë demencën, pasi mund t’i ndihmojë njerëzit dhe t’u japë familjeve të tyre më shumë kohë për të kuptuar diagnozën dhe për ta planifikuar të ardhmen.

Shkencëtarët e klinikës Mayo kanë zbuluar prova se forma e ecjes ndryshon përpara se të shfaqen probleme me kujtesën dhe njohjen. Kjo është për shkak se demenca i vret qelizat e trurit, të cilat mund të ndikojnë në lëvizje.

Gjithashtu, njerëzit me demencë mund të tregojnë një lëkundje më të shkurtër të krahut gjatë ecjes. Një studim i publikuar në Journal of Alzheimer’s Disease zbuloi gjithashtu se njerëzit me këtë sëmundje ka të ngjarë të kenë hapa më të shkurtër.

Përveç kësaj, ka disa simptoma të tjera për t’u kujdesur, duke përfshirë humbjen e kujtesës afatshkurtër, ndryshimet e disponimit, humbjen e interesit, mungesën e fokusit, vendimet e nxituara, konfuzionin, uljen e koordinimit të lëvizjeve dhe vështirësinë në kryerjen e detyrave të përditshme.

Related posts

Si të trajtoni dhimbjen e kyçeve me gjethe lakre

admin

Hudhra dhe qepa, antibiotikë natyralë

admin

Mrekullitë e lëkurës së shegës, mësoni si ta përdorni

admin