RTV AHIRETI
Shëndetësi

Trajtoni mirë trurin tuaj duke ngrënë çokollatë

trajtoni-mire-trurin-tuaj-duke-ngrene-cokollate

Ekzistojnë lloje të ndryshme të çokollatës por çokollata e pastër, pa sheqer përmban vetëm kakao dhe gjalpë kakaoje, ndërsa ajo që ne konsumojmë sot është një kombinim i kakaos me sheqer.

Çokollata me qumësht është një kombinim midis kakaos, qumështit të freskët apo atij pluhur dhe sheqerit, e cila është pozitive për personat që kanë shtypjen e ulët të gjakut.

Çokollata përmban alkaloid të cilat kanë disa efekte psikologjike te njerëzit, ndërsa çokollata e zezë përmendet shumë për efektet pozitive që ka në shëndetin e gjithësecilit, pasi përmban antioksidantë të cilat zvogëlojnë formimin e radikaleve të lira.

Çokollata e bardhë nuk ka në përmbajtje të saj aspak kakao por vetëm gjalpë kakaoje, qumësht, dhe sheqer ndërsa ajo e zezë ka sasi të mëdha yndyrnash. Çokollata e cila nuk ka fare sheqer është thjesht liker çokollate dhe ka shije të hidhur.

Related posts

Cilat simptoma sëmundjesh nuk duhet t’i injoroni

wpuser

Sodë buke dhe mjaltë, një kurë natyrale për njerëzit me probleme dermatologjike

admin

Ushqimet që nuk duhet t’i hash kurrë esëll ose me stomakun bosh

admin