RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një truk para konsumimit të vaktit ndihmon në djegien e yndyrës

nje-truk-para-konsumimit-te-vaktit-ndihmon-ne-djegien-e-yndyres

Ngrënia e perimeve para karbohidrateve gjatë vakteve, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, pohojnë shkencëtarët.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e perimeve stimulon prodhimin e GLP-1, një hormon që ju bën të ndiheni të ngopur. Kur mbushni stomakun me perime, karbohidratet nuk do të treten aq shpejt dhe nuk do të nxitojnë aq shpejt në qarkullimin e gjakut.

Kërkimet e mëparshme kanë treguar se rendi i vakteve (d.m.th se si e konsumoni atë që hani gjatë vaktit) mund të ndikojë gjithashtu në ngopjen.

Duke zgjedhur fillimisht të hani perime, ju mbushni stomakun me fibra të shëndetshme dhe më pas zvogëloni sasinë e karbohidrateve që dëshironi t’i hani.

Studimi shikoi se si renditja e vakteve ndikon në prodhimin natyral të GLP-1. Studiuesit japonezë studiuan 22 të rritur midis moshës 35 dhe 70 vjeçare për të parë sesi koha që konsumonin karbohidrate ndikoi në një sërë masash, duke përfshirë sasinë e hormoneve që prodhonin.

Related posts

​Këto ankesa janë shenjë se po hani shumë bukë

admin

Toxoplasma gondii paraziti që ndryshon karakterin e një personi, ja çfarë thonë studimet

admin

Këto ushqime shkaktojnë aromë të keqe të trupit

rezart morina