RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Një zbulim që ndryshon gjithçka: Kripa nuk na bën të etur, por të uritur, dhe ja pse

​nje-zbulim-qe-ndryshon-gjithcka:-kripa-nuk-na-ben-te-etur,-por-te-uritur,-dhe-ja-pse

Dikush ndoshta ju ka këshilluar tashmë se nuk duhet të hani ushqim tepër të kripur, sepse më pas do të keni etje.

Edhe pse këshillat janë në vend, pasojat në rast të mospërputhjes nuk janë të tilla. Shkencëtarët kanë zbuluar se kripa nuk na bën më të etur, por në fakt na bën më të uritur.

Për disa arsye, askush nuk ka bërë ndonjëherë një studim për të përcaktuar marrëdhënien midis marrjes së kripës dhe ujit. Shkencëtarët e dinë se rritja e marrjes së kripës stimulon prodhimin e urinës, kështu që thjesht supozohej se lëngu i tepërt vinte nga marrja e ujit.

Megjithatë, studiuesit nga Qendra Gjermane e Hapësirës Ajrore, Qendra Max Delbrück për Mjekësinë Molekulare, Universiteti Vanderbilt dhe kolegët e tyre nga e gjithë bota bënë zbulime të papritura gjatë simulimit të udhëtimit në Mars dhe puna e tyre u botua në revistën “The Journal of Hetimi klinik”.

Subjektet (të gjithë meshkuj) u ndanë në dy grupe që u mbyllën në një anije kozmike imituese – njëri për 105 ditë dhe tjetri për 205. Ata kishin një dietë identike, me përjashtim që në javët e fundit morën një raport të ndryshëm kripe. në vaktet e tyre.

Rezultatet konfirmuan se kripa e tepërt në dietë rrit sekretimin e urinës, por shkencëtarët u befasuan që subjektet që hanin më shumë kripë në fakt pinin më pak ujë.

Sekreti ishte tek urea, një osmlit i fuqishëm, i cili lidhet me ujin dhe ndihmon në transferimin e tij në organizëm. Funksioni i tij është të ndihmojë trupin të mbajë ujin dhe të heqë qafe kripën, zbuluan shkencëtarët. Gjithashtu këta “kozmonautë” ankoheshin më shumë për urinë.

“Tani duam të shohim se si ky proces ndikon në mëlçi, muskuj dhe veshka”, thotë profesor Friedrich C. Luft, një nga studiuesit.

“Edhe pse nuk kemi ekzaminuar presionin e gjakut dhe aspekte të tjera të sistemit kardiovaskular, është e qartë se të gjitha këto funksione janë të lidhura ngushtë me ruajtjen e niveleve të ujit në trup dhe metabolizmit”, shtoi ai.

Related posts

Ju del gjumi çdo natë në të njëjtën orë, ja nga çfarë po vuan trupi juaj

admin

Problemet shëndetësore që shkakton përdorimi i tepërt i kripës

admin

Pesë ushqime që forcojnë sistemin imunitar

admin