RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Vetëm 3 lugë gjelle në ditë nga kjo përzierje bën mrekulli për aneminë

​vetem-3-luge-gjelle-ne-dite-nga-kjo-perzierje-ben-mrekulli-per-anemine

Shenja e parë e anemisë është ndjenja e lodhjes dhe mungesa e energjisë. Ajo shoqërohet me rrahje të shpejta ose të çrregullta të zemrës, dhimbje gjoksi dhe gulçim, dhimbje koke, zbehje të lëkurës, rënie të flokëve. Anemia çon në një rënie të imunitetit, duke rezultuar në përqendrim dhe qarkullim të dobët.

Dihej se para dimrit duhet të përgatisni një shurup për të forcuar numërimin e gjakut dhe për të parandaluar rënien e imunitetit.

Në numërimin e gjakut nuk është i rëndësishëm vetëm numri i qelizave të kuqe të gjakut, por edhe niveli i hemoglobinës. Nëse hemoglobina është në një nivel të ulët, transferimi i oksigjenit do të reduktohet dhe kjo përfundimisht do të shkaktojë anemi.

Prandaj ju prezantojmë një recetë për përgatitjen e një eliksiri natyral që rrit ndjeshëm numrin e eritrociteve dhe ndikon pozitivisht në numërimin e përgjithshëm të gjakut.

Mos e vononi përgatitjen e këtij ilaçi të lashtë natyror që gjyshet dhe stërgjyshet tona përgatitën për gratë në lindje dhe për njerëzit që shërohen nga sëmundje të rënda.

Përbërësit:

– 200 ml mjaltë

– 200 gr arra

– 200 g rrush të thatë

– 200 ml lëng karotë

– 200 ml lëng panxhari

– 2 limonë

Përgatitja:

Lani limonët, prijini në gjysmë dhe hiqni farat nga secila gjysmë. I grini së bashku me lëvozhgën, nëse nuk është spërkatur, më pas masën e vendosni në një kavanoz prej një litri. Më pas shtoni mjaltin, lëngun e panxharit dhe karotën dhe përzieni gjithçka mirë. Më pas shtoni arra të bluara ose të grira hollë dhe rrushin e thatë dhe përziejini sërish.

Sasia e deklaruar e përbërësve do t’ju sigurojë një kilogram përzierje të shijshme dhe të shëndetshme. Eliksirin e përgatitur e ruani në një kavanoz në frigorifer. Merrni një lugë nga kjo përzierje para çdo vakti, tri herë në ditë.

Një tjetër gjë e mirë e këtij ilaçi është se nuk ka efekte anësore. Do të jeni plot energji dhe pas dy javësh përdorimi, kontrolloni numërimin e gjakut – me siguri do të befasoheni pozitivisht.

Related posts

Alarmi i OBSH: Gjysma e popullsisë së botës do të jetë miope deri në vitin 2050

rezart morina

Limoni në vend të ilaçeve

rezart morina

Hithra, mbretëresha e bimëve popullore

rezart morina