RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Derna të Libisë mund të arrijë në 20,000

numri-i-te-vdekurve-nga-permbytjet-ne-derna-te-libise-mund-te-arrije-ne-20,000

Mijëra mbesin të zhdukur ndërsa ekipet e shpëtimit përpiqen të arrijnë në Derna, qyteti më i goditur nga përmbytjet e shkaktuara të dielën nga stuhia Daniel.

Banorët e qytetit të shkatërruar libian të Derna-s kërkuan dëshpërimisht për të afërmit e zhdukur ndërsa punonjësit e shpëtimit bënë thirrje për më shumë çanta trupash, pas një përmbytjeje katastrofike që vrau mijëra njerëz dhe përfshiu shumë në det.

Një pjesë e qytetit mesdhetar u shkatërrua nga një përrua uji i lëshuar nga një stuhi e fuqishme që përfshiu një shtrat zakonisht të thatë lumi të dielën mbrëma, duke shpërthyer digat mbi qytet. Ndërtesa shumëkatëshe u shembën me familje të fjetura brenda.

Kryetari i bashkisë së Dernas, Abdulmenam al-Ghaithi tha për televizionin Al Arabiya se numri i parashikuar i vdekjeve në qytet mund të arrijë midis 18,000 dhe 20,000 bazuar në numrin e rretheve të shkatërruara nga përmbytjet. /mesahi

Related posts

Putin takon Lukashenkon, çfarë u diskutua mes dy liderëve

admin

Haxhiu bën thirrje për hetim të përgjimeve të Kusari-Lilës

admin

Bideni i dërgon letër urimi Vuçiqit, thotë se e mbështet dialogun Kosovë – Serbi

rezart morina