RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OBSH: Rrethimi i plotë i Gazës shkel ligjin ndërkombëtar

obsh:-rrethimi-i-plote-i-gazes-shkel-ligjin-nderkombetar

OBSH ka bërë thirrje për një korridor humanitar në Rripin e Gazës, raporton Al Jazeera. Sipas OBSH-së, 13 sulme të nisura nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë goditur objektet mjekësore në Gaza që nga fillimi i përshkallëzimit dhe se furnizimet mjekësore tashmë janë shteruar.

“OBSH bën thirrje për t’i dhënë fund dhunës. Një korridor humanitar është i nevojshëm për të arritur njerëzit me furnizime mjekësore thelbësore”, tha zëdhënësi i OBSH-së Tarik Jasarevic në një konferencë shtypi në Gjenevë. Sipas OKB-së, bombat izraelite goditën ndërtesa banimi dhe shkolla.

Zyra humanitare e OKB-së thotë se katër shkolla dhe tetë objekte të kujdesit shëndetësor në Gaza kanë pësuar dëme që nga e shtuna. Ajo tha se pret një “mungesë të madhe” të ujit të pijshëm në Gaza për shkak të shkurtimeve të shpallura nga autoritetet izraelite./abcnews

Related posts

Mbaheshin të burgosur në Iran, arrijnë në Katar 5 shtetasit amerikanë

admin

Ambasadori rus në SHBA: Armagedoni bërthamor po shfaqet gjithnjë e më qartë

admin

Presidenti i Partisë Popullore Evropiane: Serbia ta kuptojë se Kosova është shtet

admin