RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OBSH: Shurupet çuan në vdekjen e 66 fëmijëve në Gambia

obsh:-shurupet-cuan-ne-vdekjen-e-66-femijeve-ne-gambia

Vdekja e dhjetëra fëmijëve në Gambia nga dëmtimet akute të veshkave mund të lidhet me kollën e kontaminuar dhe shurupet të prodhuara nga një prodhues indian i barnave, tha të mërkurën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Gjetjet, të paraqitura nga Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, pasuan teste në disa shurupe mjekësore që dyshoheshin se shkaktuan vdekjen e 66 fëmijëve në vendin e vogël të Afrikës Perëndimore, raportoi CNN-i të enjten.

Tedros u tha gazetarëve se agjencia e OKB-së po kryen një hetim me rregullatorët indianë dhe kompaninë që prodhonte shurupet, Maiden Pharmaceuticals Ltd me bazë në New Delhi.

OBSH-ja lëshoi ​​një alarm për produkte mjekësore të mërkurën, duke u kërkuar rregullatorëve të heqin mallrat e Maiden Pharma nga tregu.

Produktet mund të jenë shpërndarë diku tjetër përmes tregjeve informale, por deri më tani janë identifikuar vetëm në Gambia, tha OBSH-ja në alarmin e saj.

Alarmi mbulon katër produkte: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Shurup, Makoff Baby Cough Shurup dhe Magrip N Cold Shurup.

“Analiza laboratorike konfirmoi sasi të papranueshme të dietilenglikolit dhe etilenglikolit, të cilat mund të jenë toksike dhe të çojnë në dëmtim akut të veshkave”, bëri të ditur OBSH-ja.

Oficerët mjekësorë në Gambia ngritën alarmin në korrik, pasi dhjetëra fëmijë filluan të sëmureshin me probleme me veshkat. Vdekjet ngatërruan mjekët përpara se të shfaqej një model: dhjetëra pacientë më të vegjël se pesë vjeç u sëmurën tre deri në pesë ditë pasi morën një shurup paracetamoli të shitur në vend. /koha

Related posts

Kurti takon kandidaten për kryetare të Komunës së Zveçanit

rezart morina

Gaza: Banorët fillojnë të ndajnë testamentet në internet pas raportimeve për operacion tokësor nga Izraeli

wpuser

Bombardime intensive raportohen në Khan Younis të Gazës jugore

admin