RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: 4.4 milionë njerëz të prekur nga përmbytjet në Nigeri

okb:-4.4-milione-njerez-te-prekur-nga-permbytjet-ne-nigeri

Kombet e Bashkuara (OKB) njoftuan se këtë vit 4.4 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në Nigeri, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimit nga Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) në Nigeri, përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut në vend këtë vit kanë shkaktuar shumë humbje jetësh dhe dëme materiale.

Në njoftim theksohet se 4.4 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet në vend.

Po ashtu thuhet se për shkak të përmbytjeve janë shpërngulur 2.4 milionë persona, ndërsa është theksuar se nga përmbytjet në të gjithë vendin janë dëmtuar 676 hektarë tokë.

Qeveria e Nigerisë ka njoftuar se mbi 600 persona kanë vdekur nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat që kanë vazhduar në vend që nga muaji maj.

Ekspertët e ndryshimeve klimatike dhe mjedisit paralajmëruan se 53 milionë njerëz në vend janë në rrezik nga përmbytjet.

Related posts

Irani dërgon avion në Arabinë Saudite për të transferuar të evakuuarit nga Sudani

admin

Erdogan voton në Stamboll

rezart morina

Konjufca e Escobar thonë se nuk do të ketë Asociacion që cenon sovranitetin e Kosovës

admin