RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB dërgon ndihma humanitare në Idlib pas një ndërprerje prej 2 muaj e gjysmë

okb-dergon-ndihma-humanitare-ne-idlib-pas-nje-nderprerje-prej-2-muaj-e-gjysme

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) dërgoi 17 kamionë me ndihma humanitare në provincën Idlib në veriperëndim të Sirisë pas ndërprerjes prej 2 muaj e gjysmë, raporton Anadolu.

17 kamionë që transportonin ndihma të OKB-së kaluan përmes portës kufitare Cilvegözü në rrethin Reyhanlı të Hatayit të Turqisë. Ndihma përfshin artikuj shkolle, ushqim, strehim, furnizime shëndetësore dhe higjienike.

Materialet e ndihmave humanitare në automjete do t’u shpërndahen personave në nevojë në qendër të qytetit Idlib dhe zonat rurale. Pasi mandati i mekanizmit të ndihmës ndërkufitare të OKB-së skadoi më 10 korrik nuk u dërgua asnjë ndihmë në veriperëndim të Sirisë.

Related posts

Maqedoni: Situatë e rëndë në sektorin e shëndetësisë

rezart morina

Zjarr në një autoservis në Duhël të Suharekës, digjen disa vetura

admin

Serbia ndërpret lëshimin e targave ilegale me akronime të qyteteve të Kosovës

admin