RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Furnizimi me ushqime në Gaza është përmirësuar, por jo mjaftueshëm për të parandaluar urinë

okb:-furnizimi-me-ushqime-ne-gaza-eshte-permiresuar,-por-jo-mjaftueshem-per-te-parandaluar-urine

Shpërndarja e ushqimeve dhe furnizimeve të tjera humanitare në Gaza u përmirësua në prill, por nuk është aspak e mjaftueshme për të parandaluar urinëë, tha kreu i agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë.

“Është e vërtetë që ka më shumë furnizime që vijnë gjatë muajit prill, por kjo është ende larg nga e mjaftueshme për të ndryshuar trendin negativ,” tha shefi i UNRËA, Philippe Lazzarini në një konferencë shtypi në Gjenevë.

Ai tha se vetëm disa vende vazhdojnë të bllokojnë fondet e tyre për UNRWA-n pas akuzave të Izraelit se anëtarët e stafit të UNRËA-s morën pjesë në sulmet e 7 tetorit nga Hamasi.

Agjencia gjithashtu ka mbledhur 115 milionë dollarë në kapital privat, sipas Lazzarini. /abcnews

Related posts

Shoqata palestineze: Izraeli ka burgosur 880 fëmijë palestinezë këtë vit

admin

Të paktën 28 të vdekur nga një ortek që përfshiu një autostradë në Kinë

admin

Kryediplomati turk Fidan nesër viziton Iranin

admin