RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Lufta në Ukrainë ka shkaktuar valën më të madhe të refugjatëve që nga LIIB

okb:-lufta-ne-ukraine-ka-shkaktuar-valen-me-te-madhe-te-refugjateve-qe-nga-liib

Pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar valën më të madhe të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore, tha sot organi i OKB-së për refugjatët.

”Më shumë se 7,9 milionë njerëz janë larguar nga vendi dhe 5,9 milionë të tjerë janë të zhvendosur brenda vendit”, tha përfaqësuesja e UNHCR-së në Gjermani, Katharina Lumpp.

Shifra totale prej gati 14 milionësh përfaqëson më shumë se një të tretën e popullsisë së përgjithshme të vendit prej rreth 41 milionë banorësh.

Lump tha se kontributi i Gjermanisë prej më shumë se 500 milionë dollarë për mbështetjen e refugjatëve ishte i dyti, pas SHBA.

“Me këto para’ ne jemi në gjendje t’i ndihmojmë refugjatët me siguri dhe mbrojtje dhe t’i mbështesim ata në shumë mënyra”, tha ajo.

Related posts

Sudan, rifillojnë përleshje të ashpra midis palëve në konflikt

rezart morina

Mal i Zi, dështon tentativa e tretë për ta anuluar njohjen e Kosovës

admin

FSK hap konkurs për pranimin e 612 ushtarëve të rinj

admin